Dantų bei burnos ertmės ligos – populiariausios neužkrečiamos ligos pasaulyje. Kartais net nesusimąstome, kaip mūsų kasdieniai įpročiai veikia dantis. Suvartojamo cukraus kiekis, nepakankama burnos ertmės higiena, žalingi įpročiai ir panašūs veiksniai lemia pavojingų dantų ligų atsiradimą. 

Ėduonis

Ėduonis – tai labiausiai paplitusi dantų liga, kuri gali atsirasti dėl netinkamos mitybos bei prastos burnos higienos. Burnoje susikaupusios bakterijos ir rūgštys kenkia dantų emaliui, pasireiškia dantų irimas. Pažeidus emalį, danties vidiniuose sluoksniuose gali kilti infekcija. 

Ėduonį galima atpažinti iš šių požymių: danties skausmo, blogo burnos kvapo, jautrių dantų. Pajutus bent vieną iš šių simptomų, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoja odontologą. Taip užkirsite kelią rimtoms pasekmėms ir išvengsite sudėtingesnio gydymo. 

Periodontitas

Periodontitas (paradontozė) – antra pagal dažnumą sutinkama burnos ertmės liga. Dažniausiai ši liga pasireiškia vyresniame amžiuje, tačiau neretai pasitaiko ir jauniems žmonėms. Periodontitas išsivysto iš paviršinio dantenų uždegimo, kurį sukelia burnoje esančios bakterijos, kurios susidaro iš maisto likučių, likusių tarpdančiuose. Kruopščiai neišvalytos dantų apnašos kaupiasi  po dantenomis bei tarp dantų, vėliau virsdamos dantų akmenimis, kurie spaudžia dantenas ir taip išsivysto dantenų uždegimas. Laikui bėgant  dantenos pradeda kraujuoti, paburksta, pakeičia spalvą, atsitraukia nuo danties, apsinuogina danties kaklelis, o vėliau – ir šaknis. 

Pastebėjus kraujuojančias dantenas, paburkimus ar pakitusią spalvą – metas kreiptis į specialistus. Gydytojas apžiūrės burnos ertmę ir paskirs reikalingą gydymą. Laiku kreipiantis į odontologą, dantenų uždegimas yra lengvai išgydoma problema, tačiau uždelsus – išsivystęs periodontitas tam tikrais atvejais pareikalauja net ir chirurginio gydymo. 

Kaip apsisaugoti nuo dantų ligų?

Norint išsaugoti sveikus bei stiprius dantis, būtina užtikrinti nepriekaištingą burnos ertmės priežiūrą namuose: naudoti minkštą dantų šepetėlį, burnos skalavimo skystį bei dantų pastą, turinčią fluoro. Taip pat, reikėtų kontroliuoti suvartojamo cukraus bei angliavandenių kiekį, atsisakyti žalingų įpročių ir reguliariai lankytis pas odontologą bei burnos higienos specialistą.